˙·٠•● Music forum ●•٠·˙
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

˙·٠•● Music forum ●•٠·˙

Too beautiful to die,too wild to live!
 
ИндексГалерияТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Ще измести ли Свети Валентин,Свети Трифон Зарезан?

Go down 
АвторСъобщение
NightFer

NightFer


Брой мнения : 26
Age : 36
Localisation : IN HELL
Registration date : 30.10.2006

Ще измести ли Свети Валентин,Свети Трифон Зарезан? Empty
ПисанеЗаглавие: Ще измести ли Свети Валентин,Свети Трифон Зарезан?   Ще измести ли Свети Валентин,Свети Трифон Зарезан? Icon_minitime18th Декември 2006, 03:47

Ще измести ли Свети Валентин,Свети Трифон Зарезан?

Какво е Свети Валентин?Живял ли е наистина този светец на любовта?Как е живял той?Бил ли е влюбен наистина и защо името му се свързва с любовта?На тези въпроси вероятно няма да мога да отговоря аз,но вероятно някаде по света има хора които знаят отговора на този въпрос.
Свети Валентин е празник,който се празнува от целия свят.На 14-ти февруари всички влюбени хора по света се събират за да си кажат така вълшебните думи “обичам те”.Но също така на този ден в България се празнува друг един празник – Трифон Зарезан.Възможно ли е двата празника да съществуват и всеки човек да си избира сам кой празник от двата да празнува?На този въпрос ще се опитам да отговоря според моите разбирания за двата празника.
В България практиката да се празнуват и двата празника на един ден е не отдавна.Преди да навлезе чуждестранната култура и музика в нашата мила родина се празнуваха само празниците отвърдени от нашата църква.Но след като бяхме подложени на многобройни заливания на чужда култура и вярвания от другите държави,в България в момента се наблюдават множество празници от неизвестен произход.Това според вас българско ли е?Да заменим собствения си празник Трифон Зарезан за един празник с неизяснен произход,дошъл от някаде си и бива наложен навсякаде като “официален църковен празник”.Вярно,този празник може и да произлиза от дълбока древност,но до сега никой не е намерил много информация за живота и делото на Свети Валентин.Той просто е бил приет като празник на влюбените и всички са започнали да го празнуват както подобава (още в средновековието са го празнували като влюбените са си изпращали писма,наречени валентинки, един на друг за да си кажат колко много се обичат).
И въпреки това,Свети Валентин е приеман много по-добре в България от младежите от колкото Трифон Зарезан.Трифон Зарезан е българският празник на лозата,виното и кръчмарите.Този ден се отбелязва с бурни пиршества и много вино както повелява традицията още от средновековието,че дори и от по-рано.Този празник е празнуван от почти всички възрастни хора.Трифон Зарезан е наложен като празник в нашия календар още от средновековието,но разбира се той продължава да съществува и днес благодарение на нашите баби и дядовци.
Но възможно ли е да съществуват два коренно различни празника на един и същи ден в България???До момента (за моите скромни 18 години) практиката е всеки влюбен да изпраща така наречените “валентинки” на всоите любими хора и от своя страна да получава такива и след това да има бурна вечер с много вино и солидна компания.Според мен смесването на двата празника не е много добра идея,защото така един вид се унищожава същността на един нашенски празник.А не унищожаваме ли така и част от народния ни фолклор???
Не че съм против Свети Валентин като празник,дори обратното.Ако имам повод бих го празнувал,но това просто няма как да стане и за това се доверявам на старата традиция,а именно Трифон Зарезан.Хубаво е наистина в държавата ни да има един такъв празник на влюбените,но нека това да не става за сметка на старите ни традиции,заложени още от нашите прадеди и оставени ни като наследство. Свети Валентин е един много хубав християнски празник наистина.Имало е дори твърдение че двамата светци Свети Валентин и Свети Трифон за една и съща личност.На мен малко ми се вярва това да е истина,но защо пък не?
Всеки човек има правото да избира на какво да вярва и какво да празнува.Точно за това аз оставам безпристрастен към спора трябва ли да се празнува Свети Валентин или не.Но според мен Трифон Зарезан никога няма да бъде изместен от “Денят на влюбените”.Винаги ще има хора които ще вярват в старите традиции и ще отбелязват този ден както подобава – с много вино и добра компания.
Върнете се в началото Go down
 
Ще измести ли Свети Валентин,Свети Трифон Зарезан?
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
˙·٠•● Music forum ●•٠·˙ :: Развлечения-
Идете на: